הדברת תיקנים

ריסוס נגד ג'וקים - הדברת תיקנים


מה זה ג'וק אמריקאי ואיך נפטרים ממנו

ג'וקים הם מזיקים שהסתגלו לחיים לצד בני האדם. ג'וקים חיים בכל מקום שיש אנשים והם אוכלים בדיוק את אותו האוכל שאנחנו אוכלים. ג'וקים רצים מהר מאוד ויודעים להסתתר במקומות צרים שלנו אין גישה. ג'וקים אוכלים כמעט כל דבר, הם ממש לא בררנים והם מתרבים במהירות עצומה. כל אלו מאפשרים לג'וקים יכולת הישרדות יוצאת דופן ותמיד ידם על העליונה - כל שנה צריך לבצע הדברה נגד ג'וקים (הדברת תיקנים).

תיקן אמריקאי הוא התיקן הנפוץ ביותר בבתים בישראל, הם ג'וקים גדולים לעומת ג'וקים קטנים (תיקן גרמני). ניתן לראות תיקנים אמריקאים על קירות בתים משותפים, במטבחים של מסעדות, בחצרות של בתים פרטיים וכמעט בכל קרן רחוב בערים המרכזיות ולראייה לכך הוא עומס הטלפונים במוקד העירוני של רשויות וערים רבות בכל קיץ, שמתפוצץ מקריאות תושבים, שדורשים הדברה נגד ג'וקים בביוב וזועמים על כך שאינם יכולים ללכת בערבים החמים ברחובות ביתם מבלי להיתקל בעשרות אם לא מאות של ג'וקים דוחים. 

ישנן עוד סיבות רבות מדוע מצליח תיקן אמריקאי לחזור אלינו בכל שנה כאילו לא עשינו הדברת תיקנים בקיץ שעבר. ג'וקים משתגעים על מזג אויר חם ולח וקצב ההתרבות שלהם בקיץ הוא יוצא מגדר הרגיל ככל שהטמפרטורה עולה. גם שיטת הדברת התיקנים בארץ תורמת רבות לחזרתם של ג'וקים רבים יותר בכל שנה. רוב רובם של הג'וקים נמצא במערכת הביוב העירונית, הם במקום הראשון, רשויות מקומיות אינן משקיעות מאמצים לבצע ריסוס נגד ג'וקים משיקולי תקציב בעיקר. במקום השני נמצאים בנינים משותפים שלהם מספר רב של שוחות ביוב אך גם הם נמנעים, משיקולי תקציב, לבצע הדברת תיקנים בכל שנה (בעיקר בניינים עם וועד בית מקרטע). כך שיוצא שהאזרח הקטן צריך להזמין שירותי הדברה לג'וקים בדירתו הפרטית וכאן טמונה הבעיה האמיתית: טיפול לג'וקים יעיל הוא הדברת תיקנים בבית הגידול שלהם. ג'וקים, (תיקן אמריקאי) אין להם עניין מיוחד ברחובות העיר או בבית שלנו אלא אם כן יש פיצוץ אוכלוסין בתוך בור הביוב או כאשר בור הביוב נקי מחומרים אורגניים, או אז יוצאים הג'וקים משם לחפש מזון באזור הכי קרוב לשוחת הביוב ומייד בתום הארוחה הם חוזרים "לביתם". הדברת תיקנים בתוך דירה אינה  מאפשרת מענה איכותי עבור ג'וקים שמגיעים מתוך בריכות הביוב בחצר. אמנם ישנם מקרים שג'וקים קובעים את משכנם בתוך קירות רעועים ולחים אות בתוך חללי גגות שיש בהם נזילות מהדוד שמש או כאלה שהצטברה שם לשלשת יונים אבל זה המיעוט.
הדברה נכונה ויעילה של תיקנים משלבת הדברה בבית אך העיקר והחשוב הוא לאתר את כל בריכות הביוב בחצר או את המוקדים הנוספים (ניטור תיקנים) ולטפל בהם ביסודיות באמצעות ריסוס נגד תיקנים.

איך נראים ג'וקים

תיקן אמריקאי בוגר (ג'וקים מעופפים) מגיע לאורך של 3.5 ס"מ לערך, צבעו חום אדמדם ויש לו כנפיים בולטות ומפותחות שמכסות את כל הבטן שלו. פס בגוון צהוב דהוי מעטר את מכסה הגב שלו, ממש מאחורי הראש של הג'וק. 

ביולוגיה של ג'וקים

ג'וק אמריקאי נקבה מטילה כ 10 קפסולות ביצים (10 תיקי ביצים) ומכאן שמו, תיקן. כל תיק ביצים מכיל כ 15 ביצים לערך. תיק הביצים מיוצר על ידי נקבת התיקן כאשר בשלב הראשון הוא צמוד לגופהנ ובהמשך נקבת התיקן נוטשת אותו, לא בדיוק נוטשת, היא מדביקה אותו באזור מוגן כמו חריצים ליד מקור מזון זמין לתיקנים הצעירים (נימפות) שיבקעו. קליפת תיק הביצים קשיחה ואטומה כנגד הדברת תיקנים או ריסוס נגד ג'וקים. עד הגיעם לבגרות הנימפות הצעירות עוברות בחייהן 10 שלבים שבכל שלב הנימפה הצעירה משילה את כסותה ועוברת לשלב תיקן בוגר יותר.

היכן מתחבאים הג'וקים

בכל מקום חמים שמספק לחות וחומר אורגני למאכל.
בדרך כלל תיקנים (תיקן אמריקאי) לא חיים בתוך מגורי אדם, ברוב המקרים הם רק מתארחים לצורך חיפוש מזון. ג'וק אמריקאי יימצא לרוב בתוך מערכת הביוב המרכזית של הבניין, של הבית או העירונית. לג'וקים יש יכולת תעופה יוצאת מן הכלל והם מסוגלים לשנות את סביבת החיים שלהם במהירות ובקלות. בלילות הקיץ החמים ניתן לראות מלא ג'וקים מתקהלים ליד מצבורי אשפה, בסמטאות ובחצרות בניינים. 


 
 
 
הדברת מזיקים בבית     ריסוס נגד ג'וקים     הדברת עכברים     הדברת חולדות - הדברת עכברים     הדברת צרעות     הדברה נגד ג'וקים     הדברת נמלים     איך לוכדים חולדה - איך תופסים חולדה     הדברה אלקטרונית חולדות     הרחקת יונים     דוקרנים ליונים     סילוק יונים     הדברת נמלים אקולוגית     הדברת פרעושים     הדברה אורגנית     הדברת יתושים     ריסוס יתושים     הדברת יתוש הטיגריס האסייתי     ריסוס נגד יתושים     הדברת יתוש הנמר האסייתי     הדברה אלקטרונית עכברים     ריסוס נגד חרקים - Professional pest control     לוכד נחשים מקצועי 054-8004477 איתי הלוכד     מדביר מומלץ     ריסוס נגד נמלים     ריסוס     ריסוס לבית     מרחיק יונים     הדברה אקולוגית     הדברת תיקנים     הדברת עכברים     הדברת מזיקים     ריסוס פרעושים     הדברת חרקים     הדברה ירוקה     שירותי הדברה    

 
 
     
 
 
     
 
 
     
 
 
     
 
 
     
 
 
     
 
 
     
 
 
     


סופר ג'וק - הדברה אחראית  |  ירון גרניט  |  רישיון המשרד להגנת הסביבה - מ.ר. 2161  |  הזמנת הדברה: 058-5558896